EXPERIENCE UNMATCHED PERFORMANCE WITH THE ACCURI 2 GOGGLE
The Accuri 2 Sand Goggle sets the benchmark as the premium performance goggle for serious racers. Delivering the utmost protection, visibility and comfort for an optimal line of sight and an extended field of view for the most critical moments on the track. Enhanced performance features block out the tiniest dust particles in the most demanding conditions.
FEATURES
- Improved fitment and seal with increased field of view
- Supports triple post-tear-offs for secure fitment
- Ultra-thick triple-layer face foam soaks up sweat
- 45mm wide silicone-coated strap for maximum grip
- 9-point lens retention system secures lens in the frame
- Slash logo embellishment detail
- Anti-fog coated polycarbonate lens for clear vision
- Racecraft 2/Accuri 2/Strata 2 utilize same lens and tear-offs
(ONE-50013-00045)
| SKU | ONE-50013-00045 |
| Barcode # | 196261049817 |
| Brand | 100% Percent |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.002310000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.