ASV C6 Shorty Brake Lever
The C6 Shorty Brake Lever combines durability and precision for an exceptional riding experience. Designed with advanced features and high-quality materials, this lever ensures superior performance and reliability.
FEATURES
- Unbreakable lever with pivot design
- On-the-fly adjustable reach with 4 inches of range
- Micro-indexing dial reach adjuster
- CNC-machined from 6061 billet aluminium
- Anodized and laser-etched finish
- Chrome silicon high-tension spring
- Stainless-steel fasteners
- Completely rebuildable
- 6-year unconditional guarantee
- Made in the USA
(ASV-BDC616-SK)
| SKU | ASV-BDC616-SK |
| Barcode # | BDC616-SK |
| Brand | ASV Levers |
| Shipping Weight | 0.2360kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.001690000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.