ASV F3 Series Brake Levers
ASV has sold over a million unbreakable levers worldwide to riders who appreciate the concept of a lever that was built to last and to improve the rider experience instead of something you bought in pairs and replaced as needed. The ASV levers are constructed from the highest quality components with an innovative fold-out design and ABEC rated precision sealed bearings to deliver an unmatched feel and unbeatable longevity.
FEATURES
- Unbreakable lever with pivot design
- Adjustable reach with 4 inches of range
- Micro-indexing dial reach adjuster with 180 increments
- Forged aluminum
- Precision-sealed bearings in pivot
- 3-year unconditional crash damage guarantee
- Made in USA
Available in both shorty and standard lengths and a variety of colours. Please reach out to our friendly customer service team on 07 5535 7998 to order these in.
(ASV-BRF334-K)
| SKU | ASV-BRF334-K |
| Barcode # | ASV-BRF334-K |
| Brand | ASV Levers |
| Shipping Weight | 0.2940kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.001690000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.