AXP RACING SKID PLATE
AXP Racing is a French company that was formed back in 1999. Specialising in HDPE (High-Density Polyethylene) and heavy-duty aluminium protection products and dedicated to high quality and performance, AXPs name is well known worldwide in Enduro and Motocross.
FEATURES
- Made from HDPE plastic 8mm thick - 30-40% lighter than aluminium, weighing 2.8 Kg.
- Protects the frame tubes, linkage, side stand sensor and engine cases.
- The HDPE plastic transfers less noise and vibration back to the rider.
- This skid plate offers complete protection of the engine block, exhaust, water pump and crankcases.
- Compatible with BMW Crash Bars and SW-Motech Crash Bars.
(AX1765)
| SKU | AX1765 |
| Barcode # | AX1765 |
| Brand | AXP Racing |
| Shipping Weight | 0.0030kg |
| Shipping Width | 0.470m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.670m |
| Shipping Cubic | 0.091321000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.