AXP RACING SKID PLATE
AXP Racing is a French company that was formed back in 1999. Specialising in HDPE (High-Density Polyethylene) and heavy-duty aluminium protection products and dedicated to high quality and performance, AXPs name is well known worldwide in Enduro and Motocross.
FEATURES
- Made from HDPE plastic 8mm thick - 40% lighter than aluminium, weighing 3.8Kg
- Manufactured on CNC machine for better quality it protects the frame from rocks
- Does not generate any vibrations and is able to absorb heavy duty impacts
- Better length of life compared to alloy and carbon sump guard
- Hardware included
Compatible with Hepco & Becker, Outback Motortek and SW Motech crash bars.
Slight modifications may be required to be compatible with a centre stand.
(AX1690)
| SKU | AX1690 |
| Barcode # | 8506177632 |
| Brand | AXP Racing |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.087500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.