Construction and Design
- Increased tank 23L / 6.1 Gallons.
- Impact and abrasion resistant.
- Lighter than the original in steel.
- Ideal for both tourism and competition.
- Designed to maintain a narrow profile to ensure excellent driveability.
- Compatible with tubular engine guards / fairings.
- Perfectly compatible with the original pump and level switch
- Possibility to assemble Quick Fill cap
- E800033Z approved for use on EU road
- Compatible with E5 E10 petrol
In the tank is included:
- Acerbis cap
- Vent pipe
- Assembly kit
(27418.120.700)
| SKU | 27418.120.700 |
| Barcode # | 8055033036320 |
| Brand | Acerbis |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.004900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.