This compact, hard-shell first aid kit has everything you need for basic emergencies on the go.
Equipped with essentials like an elastic bandage, gauze, a variety of bandages, antiseptic wipes, burn relief gel, and more, it's designed for convenience and safety. The case includes a carabiner for easy attachment to bags or gear, while its water-resistant build keeps supplies protected.
Kit Includes
- 1 Hard shell first aid kit (with carabiner)
- 1 Trangle sling
- 1 5x450cm elastic bandage
- 2 Rolls of medical tape
- 30 Medium bandaids
- 5 Large bandaids
- 2 XL bandaids
- 10 Steri-strips
- 5 Round bandaids
- 12 Safety pins
- 1 Tweezers
- 1 Whistle
- 1 Scissors
- 2 7.5x7.5cm sterile gauze patch
- 2 5x5cm sterile gauze patch
- 1 Pair of disposable gloves (large)
- 6 Antiseptic wipes
- 20 Q-tips
- 4 Alcohol wipes
- 1 Burn relief gel
Dimensions
- 12cm x 17cm x 5cm
Note: kit does not include any medications, add your preferred pain relief.
(ADVMOTO-FAK-H)
| SKU | ADVMOTO-FAK-H |
| Model # | ADVMOTO-FAK-H |
| Barcode # | 6906682506 |
| Brand | Adventure Moto |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001966000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.