Akin Moto Zeus Pro Elbow Armour Inserts
Introducing Zeus Pro Armour from Akin Moto - CE Level 2 armour that's incredibly thin, breathable and comfortable. Designed to harden on impact, Zeus Pro Armour is the ultimate solution for riders searching for lowest profile armour inserts, without skimping on protection.
FEATURES
- CE Level 2 - Certified to exceed performance requirements of EN 1621-1:2012 (Level 2)
- Sold as a PAIR
- Very low profile - only 10mm thick
- Extremely flexible
- Breathable
- Dimensions 120mm x 250mm x 10mm
- Weight: 50g
- UKCA Certified
- Designed for Elbow application
Compatible with:
- Akin Moto armour-compatible jackets - Elbow
(AK-ZEUS-ELBOW)
| SKU | AK-ZEUS-ELBOW |
| Barcode # | AK-ZEUS-ELBOW |
| Brand | Akin Moto |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.000300000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.