Slip-Ons represent the first step in the exhaust system tuning process, and they offer a great balance between price and performance. Change the nature of your bike by adding more power, improved performance, and the unique Akrapovi? sound. Everything packed in stylishly designed Slip-On exhaust systems. The result of taking design very seriously is a beautifully crafted exhaust system. The muffler outer sleeve is made of titanium, while the end cap is made of carbon fibre. Race-proven materials. Exhaust system is compatible with BMW side cases.
POWER
- +2.6 kW at 7400 rpm
TORQUE
- +5.0 Nm at 5900 rpm
BIKE FITMENT
If your bike is listed below, this product will suit it.
BMW
- R1250GS/Adventure 2019
(S-B12SO23-HAATBL)
| SKU | S-B12SO23-HAATBL |
| Barcode # | 3831113566841 |
| Brand | Akrapovic |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.650m |
| Shipping Cubic | 0.040625000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.