Akrapovic Titanium Slip-On Muffler
Slip-Ons represent the first step in the exhaust system tuning process, and they offer a great balance between price and performance. Change the nature of your bike by adding more power, improved performance, and the unique Akrapovic sound. Everything packed in stylishly designed Slip-On exhaust systems. The result of taking design very seriously is a beautifully crafted exhaust system.The muffler outer sleeve is made of titanium, while the end cap is made of carbon fibre.
FEATURES
- CNC machined muffler inlet cap
- Optimized to maximize lean angle
- All carbon fiber parts are produced in-house
- High-quality, silicon-shielded stainless steel exhaust springs
(S-S10SO16-HAFT)
| SKU | S-S10SO16-HAFT |
| Barcode # | 3831113582575 |
| Brand | Akrapovic |
| Shipping Weight | 5.7000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.770m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.052360000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.