AKRAPOVIC YAMAHA TENERE TITANIUM SLIP ON
The Akrapovic Yamaha Tenere 700 Titanium Slip-On Muffler is a high-performance exhaust upgrade. Crafted from premium-grade titanium, this slip-on muffler enhances the Tenere 700's performance by reducing weight, increasing horsepower, and delivering a deep, aggressive exhaust tone. With its sleek design and superior build quality, the Akrapovic Titanium Slip-On Muffler not only enhances the aesthetics of your Yamaha Tenere 700 but also elevates its performance to new heights. Upgrade your adventure riding experience with the Akrapovic Yamaha Tenere 700 Titanium Slip-On Muffler and enjoy a thrilling ride like never before.
Part of the new ?Durability Reimagined range?, with increased durability and evolution of muffler design and shape. Constructed from lightweight titanium and finished with a handmade newly designed carbon fibre heat shield and end cap, with an imprinted muffler to add to the visual impact. 33,3% less weight than the standard stock version. EC/ECE type approved and a simple plug-and-play installation, with no remapping needed.
FEATURES
- 33.3% Weight reduction from OEM exhaust
- Carbon Fibre heat shield
- EC/ECE approved
(S-Y7SO3-HGJT)
| SKU | S-Y7SO3-HGJT |
| Barcode # | 3831113596909 |
| Brand | Akrapovic |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 1.000m |
| Shipping Cubic | 0.057500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.