Albek H2O Haul 8.0 3L Hydration Pack
The Albek H2O Haul 8.0 is the pinnacle of our hydration packs, meticulously designed and fully equipped to tackle multi-day adventures. Packed with features ensuring you're equipped with everything you need, this pack is engineered for functionality and comfort, guaranteeing a seamless riding experience. Its ingenious design incorporates strategic storage solutions to securely store your spare parts and tools. Featuring our 3.0L bladder, it offers hydration support no matter how demanding or extensive your adventure becomes.
FEATURES
- Albek "X" Brace Harness System
- Rotating Swivi-Lockster Buckle
- Hiflex 4-Point Suspension System
- Vented Shoulder Straps
- 3.0L FFP Hydration Bladder
- Ergonomic Airflow Back Panel "Ergoflow"
- Water-Resistant Internal Phone Stash Pocket
- Limited Lifetime Warranty
- Hideaway Cargo Roll Straps
- Tool Pocket Organizer
- Quick Access Front Pocket
- Divided Main Compartment with Bladder Sleeve
- LED Light Attachment Points (Front and Back)
- Emergency ID Contact Details
- U.I.D. Embroidery Zone
Specifications:
- Weight: 600 grams (excluding bladder)
- Volume: 8L
- Dimensions: 45 x 38 x 12 cm (17.7 x 14.9 x 4.7 inches)
- Recommended Use: Moto / MTB
- Materials: 240D Dull Polyester Ripstop
- Bladder: Albek FFP 3.0L
(AB13001230)
| SKU | AB13001230 |
| Barcode # | AB13001230 |
| Brand | Albek |
| Shipping Weight | 0.5200kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.005180000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.