ALL BALLS FORK DUST SEAL KIT
The All balls fork dust seal kits are quality design and construction to ensure every All Balls piece meets the toughest standards and conditions - from daily commuting to full-on racing, all older bearing and seal designs are upgraded to the best and latest specs and designs.
FEATURES
- Patented fork seal features a balanced 3 lip design that even distributes the pressure
- Reduces operating temperature, wear and friction
- Stiction (friction) measures from 1/3 to 1/2 less than OEM seals.
- Wipers should be replaced with the fork seals for peak performance
Please note: Image for reference product may vary slightly for bike fitment.
(33-57-148)
| SKU | 33-57-148 |
| Barcode # | 4424217174 |
| Brand | All Balls |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.