ALL BALLS FORK DUST SEAL KIT
The All balls fork dust seal kits are quality design and construction to ensure every All Balls piece meets the toughest standards and conditions - from daily commuting to full-on racing, all older bearing and seal designs are upgraded to the best and latest specs and designs.
FEATURES
- Patented fork seal features a balanced 3 lip design that even distributes the pressure
- Reduces operating temperature, wear and friction
- Stiction (friction) measures from 1/3 to 1/2 less than OEM seals.
- Wipers should be replaced with the fork seals for peak performance
Please note: Image for reference product may vary slightly for bike fitment.
(33-57-101)
| SKU | 33-57-101 |
| Barcode # | 723980420865 |
| Brand | All Balls |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001848000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.