ALL BALLS FORK DUST SEAL KIT
All Balls offers the dirt bike industry's most comprehensive range of aftermarket bearings and seal replacement kits. When it comes time to rebuild or refresh almost any facet of your motorcycle, ATV or UTV, All Balls has a convenient rebuild kit to suit your machine.
The All balls fork dust seal kits are quality design and construction to ensure every All Balls piece meets the toughest standards and conditions - from daily commuting to full-on racing, all older bearing and seal designs are upgraded to the best and latest specs and designs.
FEATURES
- Patented fork seal features a balanced 3 lip design that even distributes the pressure
- Reduces operating temperature, wear and friction
- Stiction (friction) measures from 1/3 to 1/2 less than OEM seals.
- Wipers should be replaced with the fork seals for peak performance
(33-57-175)
| SKU | 33-57-175 |
| Barcode # | 4799566953 |
| Brand | All Balls |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.