Designed using Alpinestars Drystar® construction, the Andes v3 Pant offers 100% waterproofing and high levels of breathability. With added protection in strategic areas, these pants can adapt to all weather conditions and are fully compatible with the Andes Drystar® Jacket.
FEATURES
- Removable and positional-adjustable knee protectors ensure superior protection against impacts.
- Reinforced polymer-printed texturing in critical knee areas for added abrasion resistance.
- Integrated reflective details.
- Adjustment waist system features buckle and stretch material for an optimized fit.
- Zippered air intakes for effective internal temperature control.
- Cargo-style pockets for real-world practicality.
- Adjustable, removable bib braces for improved comfort fit while also ensuring the pants remain in position.
CONSTRUCTION
- Constructed with an advanced reinforced polyfabric textile for durability and Alpinestars exclusive Drystar® membrane for 100% waterproof performance in wet weather conditions.
- A removable long thermal liner allows the pants to be adapted to suit the weather conditions.
- Efficient direct ventilation ports strategically positioned on thighs for high levels of airflow.
- Pre-contoured leg construction with knee stretch panels inserts for optimum riding comfort.
- Tapered touring fit for enhanced comfort when riding.
- Interior hip pad compartments. (Bio-Flex inserts available
(AS3237521919356-c)
| SKU | AS3237521919356-c |
| Barcode # | AS3237521919356-c |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.006750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.