FEATURES
- RT-8 has a full Gore-Tex membrane for 100 percent guaranteed waterproof performance and breathability.
- Reinforced hell counter and toe box, with an additional shift pad extra layer and a reinforced shin area to protect against impacts.
- Innovative instep fast lace adjuster controls the instep volume of the boot for precise fitment and retention.
- New sole unit for optimal protection and walking comfort
- Innovative internal volume adjustment system.
(AS23354220017-c)
| SKU | AS23354220017-c |
| Barcode # | AS23354220017-c |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 2.3000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.024750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.