Please note that once your order is placed, the wheelset will be custom-made according to the specifications you provided. Therefore, we are unable to make any adjustments or alterations after the purchase is confirmed.
If you have any questions or need assistance before finalising your order, please don't hesitate to reach out to our friendly customer service team on 02 8348 5100.
Axiom Adventure Wheels are one of the lightest and strongest aftermarket wheel sets with unparalleled performance and strength.
The Axiom AX7 rim is manufactured under licence by SM PRO Platinum and is made from 7050-T6 aluminium to ensure maximum durability and performance. The AX7 rim is stronger and lighter than aftermarket rivals Excel and DID.
Axiom hubs are machined from solid billet 6082-T6 aircraft grade aluminium, with the rear being cush drive for a smoother and more stable ride. Hubs are fitted CS race wheel bearings, spacers, and seals. Axiom wheels are built utilizing extra strong, high tensile, polished stainless steel spokes laid out in a cross three lacing pattern for additional strength.
All Axiom wheels are trued by hand in Australia by our Industry leading wheel smiths who have over 30 years of wheel building experience.
Features:
- Hubs CNC machined and manufactured using the latest technology from 6082-T6 aluminium.
- Cush drive rear hubs
- AX7 7050-T6 Aluminium rim, The World’s Strongest & Lightest Aftermarket Rim
- Ultra-Heavy Duty 302 Polished Stainless-steel spokes
- Heavy duty anodized alloy nipples
- Factory CS race bearings and seals and Aluminium Wheel spacers
- Hand Trued by master craftsmen wheel smiths in Australia
(AXS-148ID-060EF-SK-SS)
| SKU | AXS-148ID-060EF-SK-SS |
| Barcode # | AXS-148ID-060EF-SK-SS |
| Brand | Axiom |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.050000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.