B&B OFFROAD CHAIN GUIDE FIN
B&B Off Road manufactures a wide range of stainless steel and aluminium protective accessories to beef up your off-road or enduro machine. Their large range of B&B bash plates, skid plates and other hard parts are handmade in Australia.
FEATURES
- Shark fin style.
- Bolts to the existing swing arm lugs.
- CNC machined from 8mm thick 5083 alloy plate.
- Deflect rocks and sticks from being pulled in-between the chain and sprocket, which is the most common cause of chain derailment and broken primary drive cases.
(APR1-38)
| SKU | APR1-38 |
| Barcode # | APR1-38 |
| Brand | B&B Offroad |
| Shipping Weight | 0.2320kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.000609000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.