B&B Offroad Highline Hinged Carry Rack
B&B Off Road manufactures a wide range of stainless steel and aluminium protective accessories to beef up your off-road or enduro machine. Their large range of B&B bash plates, skid plates and other hard parts are handmade in Australia.
This rack is machined from 5mm 5083 alloy plate. It is a hinged design and locks into place using 2 quick-release push button fasteners. It has built-in rubber compression dampers to prevent any rattles or vibrations. This feature allows for a large storage platform without the need to hang the load out the back of the bike as it can be simply tilted for seat removal and service access. There is a small area underneath for additional items. It comes pre drilled for Givi Monokey mount systems as well Rotopax and Overland fuel cells.
FEATURES
- Predrilled for Givi Monokey mount system
- Predrilled for Rotopax and new Overland mount systems
(APR1-17SHH)
| SKU | APR1-17SHH |
| Barcode # | APR1-17SHH |
| Brand | B&B Offroad |
| Shipping Weight | 3.2000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.470m |
| Shipping Cubic | 0.016450000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.