B&B Offroad Case Saver
Designed to give your engine casing that extra protection in the event of a chain breakage or derailment.
FEATURES
- Protects drivetrain, engine case and shift shaft from chain derailment.
- Fit up to a 15-tooth sprocket.
- Made from 4mm 5083 structural aluminium for durability.
- All components are CNC machined for a precision fit.
- Mounted engine case and frame for extra rigidity.
- Helps prevent mud build up.
- Easy to clean.
- Two-part design case saver is also mounted back to the frame to help withstand the toughest riding conditions and ensures complete protection for your drivetrain, engine case, shift shaft, chain and front sprocket.
(CF2-6)
| SKU | CF2-6 |
| Barcode # | CF2-6 |
| Brand | B&B Offroad |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.