Make the task of cleaning your bike easier with this Ballards 2 piece brush set. Both brushes feature ergonomic handles to offer unrivalled grip in the most dire of conditions. Maintain traction in the wet, and hit the tightest of gaps thanks to their varied brush head designs. The supple rubber handles have been developed to minimise lactic acid build-up and the associated arm pump, ensuring that your bike cleaning performance will reach new levels. The stiff wire support of the "Long and Lean Cleaning Machine" brush allows for it to penetrate the trickiest confines of your moto, shifting stuck-on debris and wowing the crowds. The "Short and Wide After Ride Brush" happens to be a shorter and wider brush ideal for the larger areas of your bike that need a bit more love than just the pressure washer can offer.
(BA-BCS01)
| SKU | BA-BCS01 |
| Barcode # | 990372A/990372B |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.3160kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.003276000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.