- These will convert your bar mounts from 7/8" to 1-1/8" (7/8" to fatbar) for majority of Japanese dirt bikes. Will generally fit most other 7/8" bar mounts but not all are the same. Be sure to measure centre-to-centre bolt holes of your mounts before purchasing. These mounts are 35mm centre-to-centre.
- Will raise the bars 20MM
- With all bar raisers ALWAYS check lock to lock throttle return function before riding!
(14-01-1256A-S)
| SKU | 14-01-1256A-S |
| Barcode # | 01-1256A |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.3360kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000363000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.