Made thick for additional padding and comfort with an articulated construction comprising of heel and ankle support, the Ballard's Pro-Moto Ride Sock will provide the most comfortable riding you've felt in a long time. Ribbed all the way above the knee, this sock minimizes friction and reduces movement so you can focus on your riding.
Features
- One size fits most (8-13US)
- Above knee fit - Great for under your knee braces/guards!
- Ribbed construction
- Heel and ankle support
Made from
- 85% Acrylic
- 5% Nylon
- 10% Spandex
(20-SK-BAL)
| SKU | 20-SK-BAL |
| Barcode # | 0681115847 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.1680kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.001296000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.