Ballards Titanium Footpegs
Manufactured from the highest grade aerospace titanium, Ballards Titanium Footpegs set the standard when it comes to grip. Crafted using the latest manufacturing processes, these lightweight beauties offer up an aggressive 30 tooth platform of both the outer edges and cross centre supports. At 60mm wide they provide substantial support underfoot, and the self-cleaning design helps ensure capable contact with your machine when wanted.
FEATURES
- Ultra lightweight
- 295g a pair
- 60mm wide
- Increased grip and rider stability
- Aerospace grade titanium
- Premium quality
Note: Image for reference only product may vary slightly for fitment
(BA-TFP-KT1)
| SKU | BA-TFP-KT1 |
| Barcode # | 0013126326 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000650000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.