BALLARDS OIL FILTER
A large part of owning a motorcycle is performing the upkeep and maintenance to keep your bike running. Keeping on top of these fairly basic tasks will help make sure that a greater proportion of the time spent with your bike is getting out and riding it.
Ballard's oil filters are a reliable and trusted offering designed to keep costs down while maintaining performance. Manufactured in Germany to exacting specifications, these guys are a great aftermarket option to keep you on your bike more.
FEATURES
- Highest quality motorcycle oil filters at an affordable price
- German filter paper
- Multi-stage oil filter
- OE specs plus performance
Note: Image For reference only product may vary slightly for fitment
(95-OILF-XR)
| SKU | 95-OILF-XR |
| Barcode # | 0388972758 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.