- Load Rating is 250kg
- Width is 22cm and length is 1.6m ideal for most trailers and vans plus utes etc (May be too steep for some higher 4WD vehicles)
- Incredibly grippy zinc plated top allows durability, confidence and sure-footedness
- This design allows it to stay put, unlike edged ramps that hook on the edge of your knobby tyre and twist the ramp up.
(72-96080)
| SKU | 72-96080 |
| Barcode # | 96080 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 6.9000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 1.610m |
| Shipping Cubic | 0.022218000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.