Ever tried to bump start a full sized Adventure bike out in the desert with a flat batteryÂ…Almost impossible! These are designed to be light and small to carry easily. Be the popular one when theres battery dramas. Also handy for more and more of the modern light weight race/enduro bikes with no kick starters!
These motorcycle (only) jumper cables are designed only for short cranking bursts. Prolonged use or excessive cranking may lead to overheating and/or possible failure. Only connect as shown in the diagram and in that order. Reverse that order when removing them. Batteries can be dangerous, so wear eye protection and NEVER let connected cables touch each other.
- 1m in length
(4WD-JL)
| SKU | 4WD-JL |
| Barcode # | 0624573474 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.1580kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000420000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.