BALLARDS MINI CHAIN BREAKER
The Ballard's Mini Motorcycle chain breaker is a compact and durable tool designed for breaking and repairing motorcycle chains. It features a sturdy construction with heat-treated steel jaws for maximum strength and durability. The compact size makes it easy to carry and store, making it a must-have for any motorcycle enthusiast. With its easy-to-use design and durable build, the mini Motorcycle chain breaker is a reliable tool for keeping your motorcycle chain in top condition.
Any rider who has been around for a while has a horror story of a ruined days ride, a weekend trip away or Simpson Crossing Trek that all went wrong because no one had tools to fix a dreaded chain malfunction.
No one wants to carry a heavy and bulky chain breaker "just in case".
The Mini Offroad Chainbreaker, weight is light and compact (approx size of a matchbox). It can be used to press the side plate on plus will break the toughest 520 chains.
Special top bolt allows either 12, 13 or 14mm spanner size.
Designed to work with Ballards Ultimate Tyre Levers
*Make sure to watch the video with this one as there is a special knack to it!
(34-005)
| SKU | 34-005 |
| Barcode # | 72-1006 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.2140kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000176000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.