These brake lines increase brake stopping power while improving brake feel. Stock rubber lines expand on hard breaking, reducing brake effectiveness. Stainless braided brake lines do not expand. Coloured vinyl covering protects the brake line, fenders and bodywork etc from damage.
If we don't have it for your bike, we can get it made! Available for most off-road bikes.
(B-YZ45014-RP-BK)
| SKU | B-YZ45014-RP-BK |
| Barcode # | 0083400812 |
| Brand | Ballards |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.