BARKBUSTER EGO HANDGUARD PLASTICS
Replace the beat-up plastics and restyle your Barkbusters EGO Handguards with the EGO Handguards Plastics. Crafted with the rugged spirit of Australia, these high-impact resistant plastic guards offer a perfect fit for tight bush riding.
FEATURES
- Australian Made: Crafted in Australia for enduring toughness.
- EGO Plastic Guards: Specifically designed for Barkbusters EGO aluminium backbone.
- New Design: Fits on the current backbone for seamless integration.
- Left and Right Pair: Comes as a pair with mounting screws for convenience.
- High Impact Resistant: Provides robust protection for hands and levers.
- Compact Curved Profile: Tailored for intense trail and tight bush riding.
- Colour Variety: A wide range of colours to match popular motorcycle brands.
- Deflectors Available: Optional deflectors for increased protection - P/N B-092-WH
- Easy Installation: Hassle-free installation
(EGO-203-00-BB)
| SKU | EGO-203-00-BB |
| Model # | EGO-203-BB |
| Barcode # | 722301246825 |
| Brand | Barkbusters |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.320m |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.