BARKBUSTERS EGO 7/8" HANDGUARDS
The legendary EGO is a compact, full wrap around aluminium handguard with integrated and replaceable plastic guards included. This iconic guard has been on the market for over 20 years and has proven itself as the strongest and most durable handguard available. The streamlined design promotes agility on the the bike, and the round shape helps the rider bounce off tress and obstacles, while the two moint mount is designed for optimum impact protection. Top vents ensure summer comfort, while adding the optional deflectors (sold separately) offers maximum protection from the elements.
FEATURES
- Australian Made: Proudly crafted in Australia for enduring toughness.
- Ultimate Strength: Barkbusters' strongest handguard ever built.
- Secure Fit: Two mounting points secure the full wrap-around aluminium design.
- Compact Profile: Curved design for intense trail and tight bush riding protection.
- Heat-Treated Backbone: Maximum strength with a heat-treated aluminium backbone.
- EGO Plastic Guards: Replaceable, high-impact-resistant guards included.
- Deflectors Available: Enhance protection with optional deflectors - P/N B-092-WH
- Easy Installation: Hassle-free installation on straight 22mm (7/8") handlebars.
(EGO-201-00-BU)
| SKU | EGO-201-00-BU |
| Model # | EGO-201-BU |
| Barcode # | 722301246764 |
| Brand | Barkbusters |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.320m |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.