BEARING WORX WHEEL BEARING KIT
Bearing Worx are one of the leading providers in OEM replacement bearings. The importance of working bearings on a motorcycle can't be stressed enough to impact performance & safety whilst riding. The guys at Bearing Worx offer a large range of replacement bearings for a wide range of makes & models with simple OEM replacement fitment you will be back on track in no time.
Bearing Worx is rubber sealed bearings for additional protection from water and dirt. Precision high-speed bearings manufactured to ABEC3 standards.
FEATURES
- Stronger than OEM Upgrade Wheel Bearings
(90-300-39W)
| SKU | 90-300-39W |
| Barcode # | 90-300-39W |
| Brand | Bearing Worx |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.