Tread pattern and block shape for both front & rear have been reworked. Carefully tuned performance and highly evolved durability let you to chase down your own adventure. The AX41s high performance enables powerful off-road performance. More freedom, just the way you want it. A tyre on which to discover the joy of conquering the unknown.
Recommended for:
- For riders with adventure bikes who enjoy touring off-road.
- For riders who demand a high level of off-road performance and durability.
NEW PATTERN
- By using blocks with a high cross-section area and shorter pitch length (at the rear) and optimized block wall angles, traction and durability on muddy road surfaces are improved. This tyre provides outstanding off-road performance.
HIGH TOUGHNESS COMPOUND
- The rear tyre uses a high-toughness compound with approximately 30% greater rigidity and strength than the A41. This provides outstanding off road performance and durability.
(8001946)
| SKU | 8001946 |
| Barcode # | 9341566204671 |
| Brand | Bridgestone |
| Shipping Weight | 6.4000kg |
| Shipping Width | 0.630m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.630m |
| Shipping Cubic | 0.055566000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.