BRIDGESTONE BATTLAX ADVENTURECROSS AX41 TYRE
The Battlax Adventurecross AX41 is Bridgestone’s newest Trail Off-Road tyre. It will let you take on any type of path and allow you to enjoy the ride, even when you go into the unknown!
As can be seen in this new pattern’s name, the Battlax Adventurecross AX41 is a real mix of Bridgestone’s know-how in the standard trail on-road category with Battlax technology and the state of the art development capacities of block positioning in the Off-road world with the Battlecross series.
The AX41 adopts ingenious block design and positioning to ensure on and off-road performance, durability and stability. Bridgestone’s Battlax Adventurecross AX41 sets a new standard for Trail – Off-road performance.
Carefully tuned performance and highly evolved durability let you to chase down your own adventure. The AX41’s high performance enables powerful off-road performance. More freedom, just the way you want it. A tyre on which to discover the joy of conquering the unknown.
(8002019)
| SKU | 8002019 |
| Barcode # | 8002019 |
| Brand | Bridgestone |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.380m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.058560000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.