CST Tyres CM-A411 Ride Ambro Radial Adventure Tyre
FEATURES
- New tread design ensures optimum grip and stability in urban and suburban terrain.
- Large central block pattern for on-road stability, with wide traverse grooves for off-road traction.
- Radial steel belt construction with optimised density for high speed control.
- Nano silica enhanced compound for strong wet grip and improved mileage.
- High quality contruction and materials ensure long service life across mixed terrain with intensive use.
- The OE tyre of choice for the CFMOTO Adventure range.
Note: Rim pictured with tyre is NOT included in the purchase and is for display purposes only.
(T99-21-9090)
| SKU | T99-21-9090 |
| Barcode # | 6977846942976 |
| Brand | CST Tyres |
| Shipping Weight | 5.1000kg |
| Shipping Width | 0.690m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.690m |
| Shipping Cubic | 0.057132000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.