CARDO PACKTALK NEO BLUETOOTH COMMUNICATION SYSTEM
Offering all the great technology of PACKTALK EDGE at a cut-down price. Including IP67 Waterproof, Dynamic MESH Communication, Sound by JBL, and Natural Voice Operation.
FEATURES
- 2nd Generation DMC. Easy grouping. Auto healing. Best sounding intercom.
- Natural Voice Operation. Just talk, your unit will do the rest.
- IP67 Waterproof. Tough design with the highest standard.
- Sound by JBL audio system. Making every ride exceptional.
- Live Bluetooth Intercom. Wideband sound, self-healing connection.
- Connect up to 15 riders and takes only 5 seconds to set up.
- Range of up to 1.6km/1 mi.
- Over-The-Air Software Updates. No cables needed, ever!
- 2-year warranty. For your peace of mind.
- Seamlessly connects with any other major brand.
WHATS IN THE BOX?
- 2x leaning pads
- 2x glue plates
- 2x square velcros
- 2x rectangular velcros
- 2x clamps and cradles
- 2x hybrid/boom microphones
- 2x wired microphones
- 2x speaker booster pads
- 2x 40mm Sound by JBL speakers
- 2x PACKTALK NEO units
TECH SPECS
- Auto On/Off: No
- Crash Detection: No
- Intercom Technologies: 2nd gen DMC, Bluetooth, and Live Intercom
- Waterproof: IP67 Certified
- Unit-to-Unit Max Range: Up to 1.6km / 1mi
- Group Intercom: 15
- Group Max Range: 8km / 5mi
- Natural Voice Operation: Yes
- Sound Profiles: 3
- Bluetooth Version: 5.2
- Speakers: 40mm JBL
- Microphone: Hybrid & Corded
- Cross-Brand Connectivity: Yes
- Audio Sharing: Yes
- Intercom Recording: Yes
- Automatic Volume: Yes
- Built-in FM Radio: Yes
- Battery: 13 hours
- Charge While Riding: No
- Warranty: 2 Years
(PTN00101)
| SKU | PTN00101 |
| Model # | PTN00101 |
| Barcode # | 828831843906 |
| Brand | Cardo |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.250m |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.