Well-tried multi-use tyre for both street and dirt.
The Continental Twin Duro TKC 80 Dual Sport are the OE replacement tyres for BMW F650 GS, BMW R850/1100/1150/1200GS Adventure, KTM 690 Enduro, KTM 990 Adventure, and KTM 1190R Adventure models.
Features:
- Proven and tested for long hauls and competition.
- Self-cleaning tread pattern.
- High levels of side stability on soft surfaces.
- Very good on-road handling and mileage.
- Original equipment BMW and KTM.
(240083)
| SKU | 240083 |
| Model # | 240083 |
| Barcode # | 4019238510119 |
| Brand | Continental |
| Shipping Weight | 4.6000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.390m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.059578000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.