CROSSPRO CRASH BARS
CrossPro Crash bars are designed to protect the most vital parts of your motorcycle on the most rigorous terrains. These bars are constructed from the highest quality materials, which are both durable and lightweight. They are easy to install and are compatible with a wide range of motorcycle models. The bars are finished with a powder coating, which provides additional protection against rust and corrosion.
FEATURES
- Reduced weight
- Maximum protection to your bike, protects essential bike components effectively
- Made from high-quality 3 mm thick aluminum alloy with a 25 mm diameter tube
- Tailored design for each model, ensuring a precise fit
- Weatherproof and corrosion-resistant
- Easy installation, using the bike’s original mounting points
(2-CP197024A0005)
| SKU | 2-CP197024A0005 |
| Barcode # | 5608345025440 |
| Brand | CrossPro |
| Shipping Weight | 0.8500kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.550m |
| Shipping Cubic | 0.041250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.