DIRTLAB HAND WASH
Dirtlab Hand Wash is a mint-scented industrial-grade grit hand cleaner designed to remove and dissolve tough grease, oils, tars, and soils. It's also environmentally safe and has moisturizers and vitamin E oil included making it super safe to use on your skin.
Ideal to keep in your van/trailer or for use after a big day in the workshop!
FEATURES -
- Contains moisturizers and Vitamin E Oil
- Environmentally safe abrasive gently removes ingrained dirt
- OK for everyday use
- Contains silicone emulsion
- *Does not contain Lanolin
- Australian Made
Please note: The concentrated product causes eye irritation. Eye contact with concentration will cause stinging, blurring, and tearing.
(DL-HWM500)
| SKU | DL-HWM500 |
| Barcode # | FG001131 |
| Brand | Dirtlab |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.