DIRTLAB BIKE WASH
Dirtlab Bike Wash is a concentrated water-based high-performance cleaner that removes built-up dirt and grime wash after wash. Fully biodegradable, and free from acids and solvents its not only safe on all surfaces, but you are staying environmentally friendly each time you clean.
FEATURES
- Safe on all parts and surfaces including carbon fiber
- Will not harm seals, cables, brake pads, or rotors
- Safe on anodized metal
- Biodegradable
- Made in Australia
Mix Ratio:
- Heavy Cleaning (Built-up Dirt and stubborn grime) 1:5
(DL-BW5)
| SKU | DL-BW5 |
| Barcode # | FG001133 |
| Brand | Dirtlab |
| Shipping Weight | 4.7000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.