DriRider Climate Control 4 Jacket
The DriRider Climate Control 4 Jacket features a combination of materials for its outer shell, including 600D polyester, micro fabric, and R1 mesh fabric. It is equipped with a waterproof and breathable Dri-Tex liner, as well as a dotted quilted liner for added warmth and comfort.
For protection, the jacket includes CE Level 2 armour in the shoulders and elbows. Stretch panels are incorporated in the chest, shoulders, and elbows to enhance flexibility and freedom of movement. The pre-curved arms and sports collar with a neoprene comfort roll ensures a comfortable fit and improved ergonomics.
Arm and waist adjusters are included to allow for a tailored fit according to individual preferences. Additionally, the jacket features a zipper connector that enables it to be attached to compatible pants.
FEATURES
- Outer Shell: 600D Polyester, Micro fabric, R1 Mesh fabric
- Waterproof and breathable Dri-Tex liner dotted quilted liner
- CE Level 2 in shoulders and elbows
- Stretch panels in the chest, shoulders and elbows
- Pre-curved arms and sport collar with neoprene comfort roll
- Arm and waist adjusters for tailored fit with zipper connector for pants
(2124015-c)
| SKU | 2124015-c |
| Barcode # | 2124015-c |
| Brand | DriRider |
| Shipping Weight | 2.8000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.018000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.