DriRider X-Halo Shoulder Protectors Insert
CE Level 2 protection.
FEATURES
- Absorbs and dissipates impact energy.
- Soft flexible armour.
- Molecules lock on impact to protect rider and then soften.
- Same technology used in MX helmets at a pro athlete level.
- Can be used for either shoulder or hip.
- Sold as pair.
- CE Certified EN 1621-1:2012.
(7106589)
| SKU | 7106589 |
| Barcode # | 9341566201991 |
| Brand | DriRider |
| Shipping Weight | 0.2040kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001760000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.