Long lasting, and featuring a full-depth knobby pattern, the D606 works in a wide variety of off-road terrain.
When Dunlop designed the D606 tyre, they wanted to creates a street-legal tyre with an emphasis on aggressive off-road riding and great durability. And that's exactly what the D606 is. The full-depth tread pattern is designed for rigorous off road use, and yields excellent traction on everything from hard-packed fire roads to soft single-track trails. On the other end of the spectrum, the D606’s tread compound is engineered for good highway durability and grip. Speed rating of 170 kph.
(DJ60618139)
| SKU | DJ60618139 |
| Model # | DJ60618139 |
| Barcode # | QF0000018880 |
| Brand | Dunlop |
| Shipping Weight | 6.2000kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.380m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.058560000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.