After more than two years in development, the Trailmax Mission delivers knobby-like performance off-road, has impressive grip on the street, plus great ride quality and stability everywhere it goes.
- Great traction in hard terrain with an aggressive tread pattern.
- Built-in rugged tread blocks feature Staggered Step design, a step-down feature to provide rigidity in the contact patch to enhance stability and handling.
- Wrap-around lugs on the tyre’s edge help protect the tyre from sharp rocks and provide additional off-road traction.
- New compounds deliver the perfect balance between road and off-road performance, and deliver class-leading mileage performance.
- Deep grooves excel in wet weather conditions and offer additional biting edges for off-road performance.
- The Trailmax Mission tyres are tubeless, however if mounting on rims that require a tube (i.e., spokes) the appropriate tube may be fitted.
- Fits popular large and small displacement machines including the Honda Africa Twin, Suzuki V-Strom, BMW GS models, KTM 790/1090/1190/1290 Adventure, Yamaha Super Tenere, Triumph Tiger 800/1200 models and many more.
(DATM19118F)
| SKU | DATM19118F |
| Model # | DATM19118F |
| Barcode # | 45235418 |
| Brand | Dunlop |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.390m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.059578000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.