EBC MX-S sintered brake pads are designed to have incredible performance and offer your motorcycle great stopping power along with extending the life of your brake pads. Offering a diamond ground surface finish for a fast bed, the MX-S pads perform well both when hot or cold. Being an inorganic pad, the MX-S is able to withstand the aggressive use of motorcycle racing. Sintering is a very exact process, and the expertise of EBC has made them a world leader in brake pad performance.
EBC MX-S pads include the hexagon drive slider pins on many models. Includes two brake pads, enough for one caliper.
Manufactured in the EBC USA plant incorporating a diamond ground finish of the long lasting sintered copper alloy material, the MXS Series Race Brake Pads are without a doubt a motocross brake pad with a difference.
Recommended as a super sport and off road race brake pad.
- ONLY FOR RACE USE
- High durability and friction for off road use
- NOT R 90 street legal or TÜV tested
(MXS181)
| SKU | MXS181 |
| Barcode # | 5050953004896 |
| Brand | EBC Brakes |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001760000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.