FERODO SINTERED BRAKE PAD SET
FEATURES
- Sinter Grip ST Series for Off-Road and MX front fitments.
- Each Pad Set contains two individual pads for fitment to one disc rotor calliper.
- Developed in World Championship level competition where fast bedding-in and extended pad life is critical.
- HH Rated (highest Cold / Hot friction co-efficient rating obtainable) for street legal application.
- Metallic powders and filler compounds are pressed and fused together at a high temperature to create the Sintered product.
- Sintered formulation delivers excellent braking performance and disperse abrasive particles in dry sandy to wet muddy conditions.
- Suitable for stainless steel rotors only.
Note:
- New brake pads should be fitted by a qualified technician and 'bedded in' correctly to achieve the best braking performance.
- The Disc Rotor should be inspected and replaced if damaged or worn.
- The Brake System should be cleaned and serviced with new Brake Fluid.
(01-2018-ST)
| SKU | 01-2018-ST |
| Barcode # | 5016687231670 |
| Brand | Ferodo |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000175000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.