FERODO PLATINUM CARBON GRIP BRAKE PADS
FEATURES
- Platinum Carbon Grip Series for Street use in front or rear applications.
- Each Pad Set contains two individual pads for fitment to one disc rotor caliper.
- Carbon based composites bonded together with an organic resin.
- Non Sintered formulation with excellent bite and controllability.
- Suitable for stainless steel or cast iron rotors.
(01-2048-P0)
| SKU | 01-2048-P0 |
| Barcode # | 5016687165777 |
| Brand | Ferodo |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.