Ferodo Sintered Front Brake Pad
FEATURES
- Sinter Grip ST Series for Street use in front applications only.
- Each Pad Set contains two individual pads for fitment to one disc rotor caliper.
- HH Rated (highest Cold / Hot friction co-efficient rating obtainable) for street legal application.
- Metallic powders and filler compounds are pressed and fused together at a very high temperature.
- Sintered formulation delivers excellent brakng performance and allows controlled braking in wet or dry conditions.
- Suitable for stainless steel rotors only.
NOTE: Image is for reference only, correct product will be supplied
(01-2260-ST)
| SKU | 01-2260-ST |
| Barcode # | 4044197599486 |
| Brand | Ferodo |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000198000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.