Ferodo Front Brake Pad
FEATURES
- Sinter Grip XRAC Series for Race Track applications - front use only.
- Each Pad Set contains two individual pads for fitment to one disc rotor caliper.
- FERODO'S second generation XR Sintered Race disc pad range featuring FERODO'S unique 'Array Cooling' Technology, that allows the brake pads to operate cooler for longer
- The XR Series are created with metallic powders and special filler compounds that are pressed and fused together at a very high temperature.
- The XR Race Sintered formulation delivers excellent brakng with increased pad bite, higher friction levels, resistance to high temperature fade, decreased wear and consistant performance in wet or dry conditions on long open circuits.
- Backing plates are laser cut from thicker hi-grade steel stock to minimize pad distortion at extreme braking temperatures.
- Suitable for stainless steel rotors only.
NOTE: Image is for reference only, correct product will be supplied
(01-2260-XRAC)
| SKU | 01-2260-XRAC |
| Barcode # | 4044197924516 |
| Brand | Ferodo |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000198000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.